Životopis

Gustav Aulehla se narodil 13. června 1931 v Olomouci jako nemanželský syn služebné Eleonory Greipelové a úředníka Gustava Lamela. Osamělá matka nemohla svého syna uživit, proto ho svěřila do péče manželů Aulehlových, kteří ho později adoptovali. Vyrůstal na periférii Olomouce ve Staré Vísce ve velmi skromných poměrech. Z finančních důvodů nemohl studovat, musel se vyučit zedníkem a nastoupit do zaměstnání u firmy olomouckého stavitele Rudolfa Hudce. Vzdělání si později doplnil na stavební průmyslové škole v Brně, vyšší odbornost získal studiem v Praze. V roce 1956 se přestěhoval do Krnova, oženil se a začal pracovat jako projektant u Okresního stavebního podniku, později i jako vedoucí projekce Severomoravských státních lesů. Byl dvakrát ženatý. S první manželkou má syna Marka, s druhou manželkou dceru Martu a syna Roberta.

Svůj první fotoaparát (přístroj značky Lord) dostal k šestnáctým narozeninám od své babičky. Za první vydělané peníze si koupil aparát Flexaret, ten však technicky nevyhovoval umělcově potřebě zachytit proměnlivé okamžiky života, proto ho odložil a místo něj krátce používal fotoaparát Werra. Nejlepší snímky ale pořídil přístrojem značky Leica, kterému zůstal věrný po celou dobu své tvorby. Tvůrčí myšlení Gustava Aulehly hluboce ovlivnily umělecké principy francouzského fotografa Henriho Cartier-Bressona, zvláště tyto jeho zásady:
Nezasahovat do děje ani do výsledné podoby fotografie, kompozici chápat jako hotovou v okamžiku stisknutí spouště fotoaparátu, nepořizovat dodatečné výřezy při zvětšování snímků, nearanžovat ani neovlivňovat scény před kamerou.

Gustav Aulehla zachycoval motivy domova, výjevy z ulic měst, hospod, koupališť, pracovišť, ale i svateb a pohřbů. Od šedesátých let se zajímal o politická témata. Fotografoval oslavy prvního máje, komunistické manifestace, odhaloval jejich pompéznost a vnitřní prázdnotu. Snažil se vystihnout atmosféru neradostné totalitní každodennosti Krnovska padesátých a šedesátých let s jeho řeckou komunitou a později i všudypřítomnými sovětskými vojáky, kteří zde byli posádkou od okupace v roce 1968. Za svou fotografickou činnost se ocitl Aulehla v hledáčku tajné policie komunistického Československa, byl zadržen a vyslýchán. Před uvězněním ho zachránila amnestie prezidenta Gustava Husáka v roce 1988.

Po listopadovém převratu v roce 1989 realizoval Gustav Aulehla výstavy v Ostravě, posléze i v Krnově, Olomouci, Opavě, Praze, Bratislavě a Vídni. Jeho práce jsou součástí fotografických sbírek několika muzeí v České republice i v zahraničí.

Gustav Aulehla zemřel 19. prosince roku 2021 ve věku 90 let.